Gabinet Prezesa NBP bez tajemnic

Ten film to wyjątkowa możliwość zobaczenia, gdzie pracuje Prezes Narodowego Banku Polskiego - najważniejszej instytucji finansowej naszego kraju.

Znajdujemy się na pierwszym piętrze budynku centrali Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Za tymi drzwiami na co dzień pracuje prezes NBP i odbywają się posiedzenia Zarządu NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej.

Na prawo od wejścia jest gablota, w której znajdują się wartościowe pamiątki - monety i banknoty- które Prezes NBP otrzymał w prezencie od delegacji innych banków centralnych. Na uwagę zwraca ich kolor oraz kształt.

Nieco dalej znajduje się wejście do niewielkiego saloniku z okrągłym stolikiem pośrodku, gdzie Prezes NBP spotyka się ze swoimi gośćmi, zaś z tego pokoju można przejść bezpośrednio do dużej sali, w której odbywają się posiedzenia zarządu NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej. Ze względu na wagę podejmowanych decyzji, podczas posiedzeń sala ta jest bardzo dobrze chroniona. W sali stoi długi stół, przy którym zasiadają osoby biorące udział w spotkaniu.

Na końcu korytarza jest przejście do gabinetu Prezesa. W gabinecie, poza typowym sprzętem biurowym, na ścianach znajdują się zabytkowe obrazy, w tym dwa autorstwa wybitnego polskiego malarza – Jacka Malczewskiego.

Zwiedzający mogą wejść do gabinetu Prezesa tylko raz w roku – podczas Dni Otwartych organizowanych przez NBP. Nawet pracownicy banku mają ograniczony dostęp do tej części budynku. Tak więc film ten to naprawdę niepowtarzalna okazja zajrzenia za kulisy świata finansów.